Drobečková navigace

Úvod > STALO SE... > ZÁŘÍ > Slavnostní vysazení lípy "Stromu Svobody"

Slavnostní vysazení lípy "Stromu Svobody"

lip.png

Lípa svobodného národa

Na stoleté výročí od založení Československé republiky se naše škola rozhodla zasadit strom, konkrétně lípu. Když se řekne strom, představíme si pod tímto slovem obrovskou sílu. Víte proč? Stromy žijí o mnoho déle než lidi, a na to aby žili tak dlouho potřebují obrovské odhodlání. Lípa je k tomu ještě náš národní strom a také starý symbol Slovanů, našich předků.                                                                                          (autoři textu: žáci 6. A)

Náš žákovský parlament si odhlasoval, že vysazený strom pojmenujeme "Lípa svobodného národa". A proč děti zaujal právě tento název a co má symbolizovat?

Celé 20. století náš národ neustále přicházel o svobodu, kterou jsme se vždy pokoušeli znovu vybojovat. A to se dostáváme do roku 1918. Do té doby jsme byli Rakouskem - Uherskem, ale díky našemu prvnímu československému prezidentovi T. G. Masarykovi jsme se stali samostatným státem. Pak ale přišla druhá světová válka, která nám svobodu opět vzala. Ale asi nejhorší byl rok 1948, kdy nás o zbytky svobody připravil komunistický převrat. Když se v 60. letech svoboda konečně začala navracet, tak nás roku 1968 přijeli okupovat Rusové. Lidé si na krátkou svobodu zvykli a Janu Palachovi se okupace nelíbila. Proto se o rok později v únoru rozhodl upálit, aby to lidmi nějak hnulo, a také že hnulo… Začali protestovat a bojovat. Na svobodu si ale museli ještě dlouho počkat. Roku 1989 nastala revoluce a od té doby jsme svobodnou zemí.

Z toho vyplývá, že bychom si měli svobody vážit. Doufáme, že náš strom bude připomínat, jak je svoboda vzácná.                                                                               (autoři textu: žáci 6. A)

Naši lípu tedy najdete v Heroldových sadech a při jejím sázení přiložili ruce k dílu nejen děti ale i paní ředitelka, paní zástupkyně a pan radní Počarovský.

Touto akcí oslavy stoletého výročí republiky zdaleka nekončí - náš říjnový projektový týden bude na toto téma navazovat  - "Lípa svobodného národa" dostane svoji výtvarně zpracovanou kamarádku, která bude vyprávět o událostech provázející vznik samostatného Československa.

Sazeni_lip_13.jpg Sazeni_lip_14[1].jpg

Sazeni_lip_9.jpg

 

Menu

titul1.png

 

18. 2. Gizela

Zítra: Patrik

Uzavření školního hřiště

Z důvodu rekonstrukce povrchu běžecké dráhy je od 3.12.2018 až do odvolání školní hřiště uzavřeno pro veškerou činnost.

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

Den otevřených dveří se uskuteční 5.3. 2019 od 13 do 17 hodin.

ZÁPIS DO 1. TŘÍD

Zápis do 1. ročníku proběhne ve dnech 2. a 3.4. 2019 od 14 do 18 hodin.

Přestupy do ZŠ Karla Čapka

S ohledem na kapacitu školy umožňujeme přestup pouze dětem, které jsou naše spádové.

Volná místa

Pro školní rok 2018/2019 hledáme kvalifikovaného pedagoga 1.st., pedagoga s aprobací AJ-ČJ, M-F a vychovatele/vychovatelku do školní družiny. V případě zájmu pošlete profesní životopis na skola@zskodanska.cz.

ELEKTRONICKÁ ŽÁKOVSKÁ KNÍŽKA

zskarlacapka.bakalari.cz

Webmail

webmail

Návštěvnost stránek

1023613