Drobečková navigace

Úvod > STALO SE... > ŘÍJEN > Výprava na Říp

VÝPRAVA NA ŘÍP

bez názvu.png

Hora Říp je památným místem českého národa. Podle pověsti na Říp vystoupil praotec Čech. Název Říp pochází pravděpodobně ze staro-germánštiny (ríp = pahorek).

Hora Říp se vypíná do výšky 455m. n. m. a je součástí českého Středohoří. Nachází se 4 km jižně od Roudnice nad Labem, v povodí Čepele, Ohře a Labe. Říp se skládá z hornin čediče a magnetovce. Z Řípu vytékají tři léčivé prameny. Na Řípu se nachází kamenná rotunda, jménem svatého Vojtěcha a Jiří.

Na místě, kde stojí rotunda dnes, dříve stál pouze dřevěný kostelík. Teprve král Soběslav I., na oslavu vítězství nad německým císařem Lotharem, dřevěný kostel zbořil a na jeho místě vybudoval kamennou rotundu, jež se zachovala dodnes a 14. září roku 2011 byla zapsána mezi památky UNESCO.

Naše třída 4. B se v úterý 10. 10.  vydala nejprve od školy tramvají a pak metrem do Holešovic, kde jsme nastoupili do vlaku, který nás odvezl do Roudnice nad Labem. Z Roudnice jsme jeli autobusem do Krabčic, kde nás po vystoupení z autobusu přivítala maminka naší paní učitelky a odvedla nás k nim domů. Tam jsme se pod střechou, aby na nás nepršelo, nasvačili, a pak jsme se již pěšky vydali na Říp. Naštěstí přestalo pršet. Výstup byl do strmého kopce dost náročný. Na vrcholku na nás čekal průvodce, který nás vzal do vnitřku rotundy svatého Vojtěcha a Jiří. Tam nám povídal o její historii a také se nás ptal, zda něco z historie Řípu známe. Pak jsme si nakoupili suvenýry a již jsme se vraceli zpět do Krabčic. Vrátili jsme se k rodičům naší paní učitelky. Tam jsme dostali a jedli buřty, limonádu a perník. Poté jsme jeli zpátky autobusem do Roudnice nad Labem a odtamtud jsme se vlakem vrátili do Prahy. Výlet na Říp se nám moc líbil, i když na začátku pršelo.

                                                                                                                                         Ondřej R. 

Výprava%20na%20Říp%202.JPG Výprava%20na%20Říp%203.JPG
Výprava%20na%20Říp%207.JPG Výprava%20na%20Říp%208.JPG

Menu

titul1.png

 

26. 4. Oto

Zítra: Jaroslav

Vyhlášení ředitelského volna

V souladu s § 24, odst. 2 zákona č. 561/2004 o předškolním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) v platném znění vyhlašuji z organizačních a technických důvodů na dny 30.4.2018 a 7.5.2018 ředitelské volno. Mgr. Ivana Vaňková, ředitelka školy

Informace o stavebních pracích ve škole

Informace o stavebních pracích ve škole jsou od 27.9. 2017 vyvěšeny a průběžně aktualizovány na iskole.

Volná místa

Pro školní rok 2018/2019 hledáme kvalifikované pedagogy těchto odborností: učitel 1.st., asistent pedagoga, vychovatel ŠD. V případě zájmu pošlete profesní životopis na skola@zskodanska.cz.

Přístup na iŠkolu

www.iskola.cz/karlacapka

Webmail 

webmail

Návštěvnost stránek

944246