Drobečková navigace

Úvod > Archiv > Stalo se 2017/18 > ŘÍJEN > Výprava na Říp

VÝPRAVA NA ŘÍP

bez názvu.png

Hora Říp je památným místem českého národa. Podle pověsti na Říp vystoupil praotec Čech. Název Říp pochází pravděpodobně ze staro-germánštiny (ríp = pahorek).

Hora Říp se vypíná do výšky 455m. n. m. a je součástí českého Středohoří. Nachází se 4 km jižně od Roudnice nad Labem, v povodí Čepele, Ohře a Labe. Říp se skládá z hornin čediče a magnetovce. Z Řípu vytékají tři léčivé prameny. Na Řípu se nachází kamenná rotunda, jménem svatého Vojtěcha a Jiří.

Na místě, kde stojí rotunda dnes, dříve stál pouze dřevěný kostelík. Teprve král Soběslav I., na oslavu vítězství nad německým císařem Lotharem, dřevěný kostel zbořil a na jeho místě vybudoval kamennou rotundu, jež se zachovala dodnes a 14. září roku 2011 byla zapsána mezi památky UNESCO.

Naše třída 4. B se v úterý 10. 10.  vydala nejprve od školy tramvají a pak metrem do Holešovic, kde jsme nastoupili do vlaku, který nás odvezl do Roudnice nad Labem. Z Roudnice jsme jeli autobusem do Krabčic, kde nás po vystoupení z autobusu přivítala maminka naší paní učitelky a odvedla nás k nim domů. Tam jsme se pod střechou, aby na nás nepršelo, nasvačili, a pak jsme se již pěšky vydali na Říp. Naštěstí přestalo pršet. Výstup byl do strmého kopce dost náročný. Na vrcholku na nás čekal průvodce, který nás vzal do vnitřku rotundy svatého Vojtěcha a Jiří. Tam nám povídal o její historii a také se nás ptal, zda něco z historie Řípu známe. Pak jsme si nakoupili suvenýry a již jsme se vraceli zpět do Krabčic. Vrátili jsme se k rodičům naší paní učitelky. Tam jsme dostali a jedli buřty, limonádu a perník. Poté jsme jeli zpátky autobusem do Roudnice nad Labem a odtamtud jsme se vlakem vrátili do Prahy. Výlet na Říp se nám moc líbil, i když na začátku pršelo.

                                                                                                                                         Ondřej R. 

Výprava%20na%20Říp%202.JPG Výprava%20na%20Říp%203.JPG
Výprava%20na%20Říp%207.JPG Výprava%20na%20Říp%208.JPG

Menu

Sablonytisk.png

 MAPII.png

14. 12. Lýdie

Zítra: Radana

Přestupy do ZŠ Karla Čapka

S ohledem na kapacitu školy nejsou možné žádné přestupy (ani pro školní rok 2019/2020).

Volná místa

Pro školní rok 2019/2020 hledáme kvalifikovaného pedagoga AJ a asistenta pedagoga. V případě zájmu pošlete profesní životopis na skola@zskodanska.cz.

ELEKTRONICKÁ ŽÁKOVSKÁ KNÍŽKA

zskarlacapka.bakalari.cz

Webmail

webmail

Návštěvnost stránek

1089733