Drobečková navigace

Úvod > STALO SE... > ŘÍJEN > Výlet na Vyšehrad

VÝLET NA VYŠEHRAD

 bez názvu.png

Ve čtvrtek 5. 10. jsme byli s dětmi ze třídy II. C na Vyšehradě. Nejprve to nevypadalo nic moc, protože ráno, když jsme odjížděli od školy tramvají číslo 22 na zastávku I. P. Pavlova, tak lilo jako z konve. Tam jsme přestoupili na metro a to nás dovezlo do stanice Vyšehrad. Stále dost pršelo. Paní učitelky nás zavedly pod ochozy kongresového centra, aby na nás nepršelo a abychom se nasvačili. Pořád lilo. Po deseti minutách svačiny náhle déšť ustal a my se mohli vydat na průzkum Vyšehradu. První naše kroky vedly k Táborské bráně, která je zde z dob husitů. Od Táborské brány jsme se vydali k rotundě svatého Martina (má svátek 11. 11.), která pochází z 10. století a je románského původu. Zajímavostí je, že ve zdi rotundy vězí dělová koule, která je tu z dob husitských bitev. Vyšehrad je ale starší, nejstarší doklady o něm – archeologické vykopávky jsou z období konce 4. a 3. tisíciletí př. n. l.    

Podle pověstí Vyšehrad založil kníže Krok. Po jeho smrti na něm vládla kněžna Libuše, pak Přemysl Oráč, Křesomysl a spousta dalších knížat a králů.   

Byli jsme se také podívat u katedrály svatého Petra a Pavla, kterou dal postavit kníže Vratislav II. Kolem tohoto kostela se rozkládá hřbitov Slavín, kde jsou pochováni významné osobnosti našeho národa.     

Celý Vyšehrad jsme obešli po jeho hradbách. Dostali jsme se až k místům, kde podle pověsti skočil Horymír se svým koněm Šemíkem do Vltavy a k tak zvané Libušině lázni, kde se prý Libuše koupala.     

Výlet se nám nakonec vydařil. Byl zajímavý a počasí se také nakonec umoudřilo. Moc se nám líbil.

                                                                                                                                        Žáci 4. B

Na%20Vyšehradě%205.JPG Na%20Vyšehradě%2010.JPG
Na%20Vyšehradě%206.JPG Na%20Vyšehradě%2011.JPG

Menu

titul1.png

 

25. 2. Liliana

Zítra: Dorota

Den otevřených dveří

Den otevřených dveří proběhne na naší škole 14.3. 2018. Budeme se těšit na Vaši návštěvu.

Zápis do 1. ročníku 2018/19

Zápis do 1. ročníku se bude konat ve dnech 4. - 5. dubna 2018 od 14 do 18 hodin.

Informace o stavebních pracích ve škole

Informace o stavebních pracích ve škole jsou od 27.9. 2017 vyvěšeny a průběžně aktualizovány na iskole.

Volná místa

Pro školní rok 2017/2018 hledáme kvalifikované pedagogy těchto odborností: učitel 1.st., asistent pedagoga, vychovatel ŠD. V případě zájmu pošlete profesní životopis na skola@zskodanska.cz.

Přístup na iŠkolu

www.iskola.cz/karlacapka

Webmail 

webmail

Návštěvnost stránek

924236