Drobečková navigace

Úvod > Archiv > Stalo se 2017/18 > ŘÍJEN > Výlet na Vyšehrad

VÝLET NA VYŠEHRAD

 bez názvu.png

Ve čtvrtek 5. 10. jsme byli s dětmi ze třídy II. C na Vyšehradě. Nejprve to nevypadalo nic moc, protože ráno, když jsme odjížděli od školy tramvají číslo 22 na zastávku I. P. Pavlova, tak lilo jako z konve. Tam jsme přestoupili na metro a to nás dovezlo do stanice Vyšehrad. Stále dost pršelo. Paní učitelky nás zavedly pod ochozy kongresového centra, aby na nás nepršelo a abychom se nasvačili. Pořád lilo. Po deseti minutách svačiny náhle déšť ustal a my se mohli vydat na průzkum Vyšehradu. První naše kroky vedly k Táborské bráně, která je zde z dob husitů. Od Táborské brány jsme se vydali k rotundě svatého Martina (má svátek 11. 11.), která pochází z 10. století a je románského původu. Zajímavostí je, že ve zdi rotundy vězí dělová koule, která je tu z dob husitských bitev. Vyšehrad je ale starší, nejstarší doklady o něm – archeologické vykopávky jsou z období konce 4. a 3. tisíciletí př. n. l.    

Podle pověstí Vyšehrad založil kníže Krok. Po jeho smrti na něm vládla kněžna Libuše, pak Přemysl Oráč, Křesomysl a spousta dalších knížat a králů.   

Byli jsme se také podívat u katedrály svatého Petra a Pavla, kterou dal postavit kníže Vratislav II. Kolem tohoto kostela se rozkládá hřbitov Slavín, kde jsou pochováni významné osobnosti našeho národa.     

Celý Vyšehrad jsme obešli po jeho hradbách. Dostali jsme se až k místům, kde podle pověsti skočil Horymír se svým koněm Šemíkem do Vltavy a k tak zvané Libušině lázni, kde se prý Libuše koupala.     

Výlet se nám nakonec vydařil. Byl zajímavý a počasí se také nakonec umoudřilo. Moc se nám líbil.

                                                                                                                                        Žáci 4. B

Na%20Vyšehradě%205.JPG Na%20Vyšehradě%2010.JPG
Na%20Vyšehradě%206.JPG Na%20Vyšehradě%2011.JPG

Menu

Sablonytisk.png

 MAPII.png

16. 12. Albína

Zítra: Daniel

Přestupy do ZŠ Karla Čapka

S ohledem na kapacitu školy nejsou možné žádné přestupy (ani pro školní rok 2019/2020).

Volná místa

Pro školní rok 2019/2020 hledáme kvalifikovaného pedagoga AJ a asistenta pedagoga. V případě zájmu pošlete profesní životopis na skola@zskodanska.cz.

ELEKTRONICKÁ ŽÁKOVSKÁ KNÍŽKA

zskarlacapka.bakalari.cz

Webmail

webmail

Návštěvnost stránek

1089842