Drobečková navigace

Úvod > Archiv > Stalo se 2017/18 > ZÁŘÍ > Návštěva Pražského hradu

NÁVŠTĚVA PRAŽSKÉHO HRADU

bez názvu.pngV úterý 26. 9. se naše třída 4. B vydala na Pražský hrad, aby se tam dozvěděla něco nového. Z Vršovic jsme jeli tramvají číslo 22, která nás odvezla až před Pražský hrad. Tam na nás čekala paní průvodkyně, která nás doprovázela po celou dobu prohlídky. Do areálu hradu- největšího hradního komplexu na světě, jsme vstoupili po prašném mostě. Vchod do hradu hlídala hradní stráž, která se slavnostně každou hodinu mění. Vstoupili jsme na Druhé nádvoří, kde jsme si pro-hlédli Kohlovu kašnu. Odtud jsme se vydali k chrámu svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Tuto katedrálu jsme si prošli a prohlédli i zevnitř. Dozvěděli jsme se, že jsou zde pochováni čeští patroni, že zde probíhaly korunovace českých králů, a že jsou zde uloženy korunovační klenoty z doby Karla IV. K těm vedou dveře se sedmi zámky. K těmto zámkům je sedm klíčů a ty má na starosti sedm strážců. Všichni strážci se schází jen ve výjimečných situacích, jako je např. volba prezidenta. Pan prezident je také jedním strážcem. Pověst vypráví, že když si korunovační korunu posadí na hlavu člověk, kterému nepatří, dotyčný člověk do roka zemře.

Po prohlídce Katedrály svatého Víta nás paní průvodkyně zavedla do Vladislavského sálu, který byl postaven za panování Vladislava Jagellonského, podle kterého se jmenuje. V minulosti tu byly královské hostiny a konaly se v něm prý i rytířské turnaje na koních. V posledních letech tu pan prezident slavnostně předává různé medaile a ocenění.

Z Vladislavského sálu jsme se jezdeckými schody dostaly do místa, kde je vystavena socha kostlivce, ke které se váže pověst o sochaři, který si vzal krásnou dívku. Sochař musel odjet do války. Po návratu mu jedna zlá vdova řekla, že ho jeho žena podváděla s jinými muži. Sochař svou ženu za to zabil. Později se dověděl, že ho žena nepodváděla a že mu byla věrná. Za to, co provedl, byl sochař odsouzen k smrti. Posledním jeho přáním bylo vytesat svou ženu ze dřeva. A protože si ji nemohl vybavit jinak než jako kostlivce, vytesal místo sochy dívky sochu kostlivce. A ta je tam do dneška.

Pak jsme se vydali do Zlaté uličky, kde jsme dostali rozchod, abychom si mohli prohlédnout výstavy v jednotlivých domcích a abychom si mohli celou uličku projít. Pak jsme se kolem Daliborky vrátili na druhé nádvoří a odtud opět přes prašný most na tramvaj a tramvají, s číslem 22, jsme jeli do školy.

                                                                                                          Eva P., Rozálie H., Natálie M.

Pražský%20hrad%202.JPG Pražský%20hrad%203.JPG
Pražský%20hrad%205.JPG Pražský%20hrad%2014.JPG

Menu

Sablonytisk.png

 MAPII.png

13. 12. Lucie

Zítra: Lýdie

Přestupy do ZŠ Karla Čapka

S ohledem na kapacitu školy nejsou možné žádné přestupy (ani pro školní rok 2019/2020).

Volná místa

Pro školní rok 2019/2020 hledáme kvalifikovaného pedagoga AJ a asistenta pedagoga. V případě zájmu pošlete profesní životopis na skola@zskodanska.cz.

ELEKTRONICKÁ ŽÁKOVSKÁ KNÍŽKA

zskarlacapka.bakalari.cz

Webmail

webmail

Návštěvnost stránek

1089527