Drobečková navigace

Úvod > STALO SE... > ZÁŘÍ > Návštěva Pražského hradu

NÁVŠTĚVA PRAŽSKÉHO HRADU

bez názvu.pngV úterý 26. 9. se naše třída 4. B vydala na Pražský hrad, aby se tam dozvěděla něco nového. Z Vršovic jsme jeli tramvají číslo 22, která nás odvezla až před Pražský hrad. Tam na nás čekala paní průvodkyně, která nás doprovázela po celou dobu prohlídky. Do areálu hradu- největšího hradního komplexu na světě, jsme vstoupili po prašném mostě. Vchod do hradu hlídala hradní stráž, která se slavnostně každou hodinu mění. Vstoupili jsme na Druhé nádvoří, kde jsme si pro-hlédli Kohlovu kašnu. Odtud jsme se vydali k chrámu svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Tuto katedrálu jsme si prošli a prohlédli i zevnitř. Dozvěděli jsme se, že jsou zde pochováni čeští patroni, že zde probíhaly korunovace českých králů, a že jsou zde uloženy korunovační klenoty z doby Karla IV. K těm vedou dveře se sedmi zámky. K těmto zámkům je sedm klíčů a ty má na starosti sedm strážců. Všichni strážci se schází jen ve výjimečných situacích, jako je např. volba prezidenta. Pan prezident je také jedním strážcem. Pověst vypráví, že když si korunovační korunu posadí na hlavu člověk, kterému nepatří, dotyčný člověk do roka zemře.

Po prohlídce Katedrály svatého Víta nás paní průvodkyně zavedla do Vladislavského sálu, který byl postaven za panování Vladislava Jagellonského, podle kterého se jmenuje. V minulosti tu byly královské hostiny a konaly se v něm prý i rytířské turnaje na koních. V posledních letech tu pan prezident slavnostně předává různé medaile a ocenění.

Z Vladislavského sálu jsme se jezdeckými schody dostaly do místa, kde je vystavena socha kostlivce, ke které se váže pověst o sochaři, který si vzal krásnou dívku. Sochař musel odjet do války. Po návratu mu jedna zlá vdova řekla, že ho jeho žena podváděla s jinými muži. Sochař svou ženu za to zabil. Později se dověděl, že ho žena nepodváděla a že mu byla věrná. Za to, co provedl, byl sochař odsouzen k smrti. Posledním jeho přáním bylo vytesat svou ženu ze dřeva. A protože si ji nemohl vybavit jinak než jako kostlivce, vytesal místo sochy dívky sochu kostlivce. A ta je tam do dneška.

Pak jsme se vydali do Zlaté uličky, kde jsme dostali rozchod, abychom si mohli prohlédnout výstavy v jednotlivých domcích a abychom si mohli celou uličku projít. Pak jsme se kolem Daliborky vrátili na druhé nádvoří a odtud opět přes prašný most na tramvaj a tramvají, s číslem 22, jsme jeli do školy.

                                                                                                          Eva P., Rozálie H., Natálie M.

Pražský%20hrad%202.JPG Pražský%20hrad%203.JPG
Pražský%20hrad%205.JPG Pražský%20hrad%2014.JPG

Menu

titul1.png

 

25. 2. Liliana

Zítra: Dorota

Den otevřených dveří

Den otevřených dveří proběhne na naší škole 14.3. 2018. Budeme se těšit na Vaši návštěvu.

Zápis do 1. ročníku 2018/19

Zápis do 1. ročníku se bude konat ve dnech 4. - 5. dubna 2018 od 14 do 18 hodin.

Informace o stavebních pracích ve škole

Informace o stavebních pracích ve škole jsou od 27.9. 2017 vyvěšeny a průběžně aktualizovány na iskole.

Volná místa

Pro školní rok 2017/2018 hledáme kvalifikované pedagogy těchto odborností: učitel 1.st., asistent pedagoga, vychovatel ŠD. V případě zájmu pošlete profesní životopis na skola@zskodanska.cz.

Přístup na iŠkolu

www.iskola.cz/karlacapka

Webmail 

webmail

Návštěvnost stránek

924235