Do středověké vesničky Botanicus jsme se vydali ve čtvrtek 14. září. Jely jsme dvě třídy, IV. B a II. C. Vstávali jsme brzy ráno, abychom měli dostatek času dopravit se od školy na vlakové nádraží, kde jsme nastoupily do vlaku, který nás odvezl do vesnice Ostré u Lysé nad Labem. V Ostré je totiž již zmíněná středověká vesnice Botanicus.
Než jsme vstoupili do středověku, pořádně jsme se nasvačili. Paní učitelka nám zatím zakoupila vstupenku a hlavně grošíky (zdejší platidlo). Pak jsme se již rozdělili do skupin a každá skupina dostala hromádku grošů a úkol, vyzkoušet si pět různých řemesel a vyrobit tak pět jakýchkoliv výrobků. A že jsme měli z čeho vybírat – výroba papíru, mýdla, svíček, výroba provazů, rýžování zlata, pletení košíků, dřevořezbářství, výroba keramiky, loutek, drátenictví, ale i třeba lukostřelba, knihtisk, ražba mincí a spousta dalších. Bylo toho mnoho a my si mohli úplně všechno vyzkoušet. A také jsme si všechno vyzkoušeli. Důležité bylo obrnit se trpělivostí (Taková výroba svíčky ji opravdu potřebuje. Knot se totiž namáčí do vosku a po každém namočení se musí počkat, až vosk utuhne. Hrůza!), mít šikovné ruce (Tady nám moc rozum nepomáhal, a šikovné ruce jsme měli všichni.) a u některých řemesel byla důležitá i síla (Při vyřezávání věcí ze dřeva musel člověk na dláto opravdu pořádně zatlačit a zrovna tak při ražbě mincí. Ale i při lukostřelbě – luk je dost těžký a napnout tětivu tak, aby šíp doletěl do terče, dá také zabrat.). Celé dopoledne jsme měli co dělat. Když bylo poledne, svolala nás paní učitelka do hodovny a … měli jsme hody. Paní učitelka koupila každému vynikající keltskou palačinku, abychom se po celodopolední námaze trochu posilnili. Palačinky byli výtečné s tvarohem a marmeládou z lesních plodů.
Posilněni jsme se opět pustili do dalších řemesel a výrobků. Ve 14:00 již nebylo řemesla, kterého bychom nezakusili a tak jsme se obtěžkáni výrobky vydali na vlak, na cestu domů. Výlet se nám moc líbil. Pořádně jsme si ho užili.
Kevin P., Dominika B., Silvia G., Bodanka CH.