Drobečková navigace

Úvod > STALO SE... > ZÁŘÍ > Botanicus

BOTANICUS

bez názvun.png

Do středověké vesničky Botanicus jsme se vydali ve čtvrtek        14. září. Jely jsme dvě třídy, IV. B a II. C. Vstávali jsme brzy ráno, abychom měli dostatek času dopravit se od školy na vlakové nádraží, kde jsme nastoupily do vlaku, který nás odvezl do vesnice Ostré u Lysé nad Labem. V Ostré je totiž již zmíněná středověká vesnice Botanicus.

Než jsme vstoupili do středověku, pořádně jsme se nasvačili. Paní učitelka nám zatím zakoupila vstupenku a hlavně grošíky (zdejší platidlo). Pak jsme se již rozdělili do skupin a každá skupina dostala hromádku grošů a úkol, vyzkoušet si pět různých řemesel a vyrobit tak pět jakýchkoliv výrobků. A že jsme měli z čeho vybírat – výroba papíru, mýdla, svíček, výroba provazů, rýžování zlata, pletení košíků, dřevořezbářství, výroba keramiky, loutek, drátenictví, ale i třeba lukostřelba, knihtisk, ražba mincí a spousta dalších. Bylo toho mnoho a my si mohli úplně všechno vyzkoušet. A také jsme si všechno vyzkoušeli. Důležité bylo obrnit se trpělivostí (Taková výroba svíčky ji opravdu potřebuje. Knot se totiž namáčí do vosku a po každém namočení se musí počkat, až vosk utuhne. Hrůza!), mít šikovné ruce (Tady nám moc rozum nepomáhal, a šikovné ruce jsme měli všichni.) a u některých řemesel byla důležitá i síla (Při vyřezávání věcí ze dřeva musel člověk na dláto opravdu pořádně zatlačit a zrovna tak při ražbě mincí. Ale i při lukostřelbě – luk je dost těžký a napnout tětivu tak, aby šíp doletěl do terče, dá také zabrat.). Celé dopoledne jsme měli co dělat. Když bylo poledne, svolala nás paní učitelka do hodovny a … měli jsme hody. Paní učitelka koupila každému vynikající keltskou palačinku, abychom se po celodopolední námaze trochu posilnili. Palačinky byli výtečné s tvarohem a marmeládou z lesních plodů.

Posilněni jsme se opět pustili do dalších řemesel a výrobků. Ve 14:00 již nebylo řemesla, kterého bychom nezakusili a tak jsme se obtěžkáni výrobky vydali na vlak, na cestu domů. Výlet se nám moc líbil. Pořádně jsme si ho užili.

                                Kevin P., Dominika B., Silvia G., Bodanka CH.

Výlet%20do%20Botanicusu%20%203.JPG Výlet%20do%20Botanicusu%20%208.JPG
Výlet%20do%20Botanicusu%20%206.JPG Výlet%20do%20Botanicusu%20%209.JPG

Menu

titul1.png

 

24. 11. Emílie

Zítra: Kateřina

Mezinárodní průkaz ISIC Školák

Ve spolupráci se SRPŠ nabízíme našim žákům možnost zvýhodněného zřízení průkazu ISIC. ISIC Školák je český název pro mezinárodní průkaz ISIC Scholar. Je exkluzivně určen žákům základních škol. Platnost průkazu je až 5 let od vystavení (platnost končí odchodem nebo přestupem na jinou školu). Více informací najdete v horní liště.

 

Adventní dílny

Z důvodu rekonstrukce ve škole se letos nekonají adventní dílny. O to více se na Vás budeme těšit příští rok.

Informace o stavebních pracích ve škole

Informace o stavebních pracích ve škole jsou od 27.9.2017 vyvěšeny a průběžně aktualizovány na iskole.

Volná místa

Pro školní rok 2017/2018 hledáme kvalifikované pedagogy těchto odborností: učitel 1.st., asistent pedagoga, vychovatel ŠD. V případě zájmu pošlete profesní životopis na skola@zskodanska.cz.

 

 

Přístup na iŠkolu

www.iskola.cz/karlacapka

Webmail 

webmail

Návštěvnost stránek

897579