Drobečková navigace

Úvod > Archiv > STALO SE...2016/17 > BŘEZEN > Úžasné Divadlo Fyziky

ÚŽASNÉ DIVADLO FYZIKY

images.png

Ten, kdo 16. března nedorazil do školy, tak o hodně přišel! Navštívili nás totiž dva prazvláštní mužíci, kteří nám přiblížili několik fyzikálních pokusů. Jednoho z nich sice podezírám, že to byl sociální skřítek z Víly Zuběnky, ale na skřítka byl dost vysoký. Celé představení zahájili pokusem zaměřeným na tání ledu ve vodě. Potom se ale začaly dít věci, když nám představili tekutý dusík!

5.jpg

Zjistili jsme, že jeho teplota je někde okolo -200 stupňů.

Publikum bylo tak namotivované, že les rukou nahoře si chtěl zkusit ponořit ruku do tekutého dusíku! Zjistili jsme, že je to ale opravdu užitečná věc! Například, když chcete nasekat bylinky do pomazánky nebo do salátu, stačí je ponořit do dusíku, potom je jen promneme v dlaních a tadá, nadrobno nasekaná pažitka nebo petrželka jsou připraveny k servírování.

Obdobně zareaguje i gumová hadice ponořená do tekutého dusíku, ta zmrzne do takové tvrdosti, že ji potom můžeme rozbít kladívkem. Po těchto zkušenostech jsme mysleli, že stejným způsobem zareaguje i papír. Ale ouha, pokud jste také „věřiteli“ tohoto omylu, myslíte si to špatně. Papír sice trošičku ztuhl, ale téměř hned získal zpět své původní vlastnosti. Nerozemlel se jako petrželka, prostě se vytáhl a fungoval dál jako papír. Při této ukázce nám ale pánové odhalili, proč se někdy stane, že nám ze sešitu samovolně zmizí zápisky. Odpověď je prostá! Gumovací pero! Jeho inkoust totiž mizí při vyšších teplotách. Zapomenete-li sešit v létě v autě nebo na zahradě na sluníčku, nemusíte se divit, že zápisky zmizeli, každopádně, pokud teplotu srazíte k nule, vše se zase objeví.

Naučili jsme se také sušit trička „zapálením“.

4.jpg

Bádali jsme a tipovali, proč a jak se stane, že mokré tričko si klidně hoří, ale neshoří?

Také jsme mluvili o tom, proč se v zimě solí chodníky a o jiných zajímavostech.

Největší zážitek ale jistě měli ti žáci, kteří se stali dobrovolníky u kaskadérského pokusu! Jak často se vám stane, že si můžete bezpečně a bezbolestně vzít oheň do ruky?

3.jpg

Na závěr jsme se rozloučili opravdu velkou dávkou vodní mlhy! Kterou jsme vytvořili za pomoci (opět) dusíku. Protože má teplotu -200 stupňů, vytvoří bílou mlhu tím, že se zalije horkou vodou.

1.jpg

 

Menu

titul1.png

 

20. 1. Ilona

Zítra: Běla

Den otevřených dveří

Den otevřených dveří proběhne na naší škole 14.3. 2018. Budeme se těšit na Vaši návštěvu.

Zápis do 1. ročníku 2018/19

Zápis do 1. ročníku se bude konat ve dnech 3. - 4. dubna 2018 od 14 do 18 hodin.

Informace o stavebních pracích ve škole

Informace o stavebních pracích ve škole jsou od 27.9. 2017 vyvěšeny a průběžně aktualizovány na iskole.

Volná místa

Pro školní rok 2017/2018 hledáme kvalifikované pedagogy těchto odborností: učitel 1.st., asistent pedagoga, vychovatel ŠD. V případě zájmu pošlete profesní životopis na skola@zskodanska.cz.

Přístup na iŠkolu

www.iskola.cz/karlacapka

Webmail 

webmail

Návštěvnost stránek

914218