Drobečková navigace

Úvod > Archiv > STALO SE...2016/17 > BŘEZEN > Úžasné Divadlo Fyziky

ÚŽASNÉ DIVADLO FYZIKY

images.png

Ten, kdo 16. března nedorazil do školy, tak o hodně přišel! Navštívili nás totiž dva prazvláštní mužíci, kteří nám přiblížili několik fyzikálních pokusů. Jednoho z nich sice podezírám, že to byl sociální skřítek z Víly Zuběnky, ale na skřítka byl dost vysoký. Celé představení zahájili pokusem zaměřeným na tání ledu ve vodě. Potom se ale začaly dít věci, když nám představili tekutý dusík!

5.jpg

Zjistili jsme, že jeho teplota je někde okolo -200 stupňů.

Publikum bylo tak namotivované, že les rukou nahoře si chtěl zkusit ponořit ruku do tekutého dusíku! Zjistili jsme, že je to ale opravdu užitečná věc! Například, když chcete nasekat bylinky do pomazánky nebo do salátu, stačí je ponořit do dusíku, potom je jen promneme v dlaních a tadá, nadrobno nasekaná pažitka nebo petrželka jsou připraveny k servírování.

Obdobně zareaguje i gumová hadice ponořená do tekutého dusíku, ta zmrzne do takové tvrdosti, že ji potom můžeme rozbít kladívkem. Po těchto zkušenostech jsme mysleli, že stejným způsobem zareaguje i papír. Ale ouha, pokud jste také „věřiteli“ tohoto omylu, myslíte si to špatně. Papír sice trošičku ztuhl, ale téměř hned získal zpět své původní vlastnosti. Nerozemlel se jako petrželka, prostě se vytáhl a fungoval dál jako papír. Při této ukázce nám ale pánové odhalili, proč se někdy stane, že nám ze sešitu samovolně zmizí zápisky. Odpověď je prostá! Gumovací pero! Jeho inkoust totiž mizí při vyšších teplotách. Zapomenete-li sešit v létě v autě nebo na zahradě na sluníčku, nemusíte se divit, že zápisky zmizeli, každopádně, pokud teplotu srazíte k nule, vše se zase objeví.

Naučili jsme se také sušit trička „zapálením“.

4.jpg

Bádali jsme a tipovali, proč a jak se stane, že mokré tričko si klidně hoří, ale neshoří?

Také jsme mluvili o tom, proč se v zimě solí chodníky a o jiných zajímavostech.

Největší zážitek ale jistě měli ti žáci, kteří se stali dobrovolníky u kaskadérského pokusu! Jak často se vám stane, že si můžete bezpečně a bezbolestně vzít oheň do ruky?

3.jpg

Na závěr jsme se rozloučili opravdu velkou dávkou vodní mlhy! Kterou jsme vytvořili za pomoci (opět) dusíku. Protože má teplotu -200 stupňů, vytvoří bílou mlhu tím, že se zalije horkou vodou.

1.jpg

 

Menu

Sablonytisk.png

 MAPII.png

20. 11. Nikola

Zítra: Albert

Přestupy do ZŠ Karla Čapka

S ohledem na kapacitu školy nejsou možné žádné přestupy (ani pro školní rok 2019/2020).

Volná místa

Pro školní rok 2019/2020 hledáme kvalifikovaného pedagoga AJ a asistenta pedagoga. V případě zájmu pošlete profesní životopis na skola@zskodanska.cz.

ELEKTRONICKÁ ŽÁKOVSKÁ KNÍŽKA

zskarlacapka.bakalari.cz

Webmail

webmail

Návštěvnost stránek

1085849