Drobečková navigace

Úvod > Archiv > STALO SE...2016/17 > ŘÍJEN > VÝSTAVA KE 100 LETŮM ŠKOLY

VÝSTAVA KE 100 LETŮM ŠKOLY

1e0b139ce1_103397442_t1.jpg

Je čtvrtek 20.10. Velký den naší školy! Hodiny se nesnesitelně vlečou, což je zvláštní, protože ještě včera jsme měli všichni času málo! Nic se nestíhalo, stále jsme se radili, ladili poslední detaily, vše muselo být perfektní. Do zahájení výstavy zbývá několik hodin. A my už se nemůžeme dočkat, až to vše vypukne - zda se vše podaří, jestli budou všichni spokojení. Kuchyňka vypadá, že praskne ve švech, tolik jídla a skvělých dobrot, které připravili rodiče našich žáků. To se přeci nemůže nikdy sníst.

Konečně! Brány školy se otevírají, chodby se plní. Prostorem se ozývá hlahol, což je dobře, protože alespoň neslyším, jak jsem nervózní.

Celým prostorem se rozeznívají hlásky dětského sboru a to už znamená, že se něco začíná dít. Paní ředitelka se chystá přivítat všechny hosty. Skvělé je, že tady nejsou jen rodiče současných školáků, podívat se přišli také bývalí zaměstnanci školy a bývalí studenti… dlouho bývalí.

Krátkým proslovem a ukázkou z almanachu se nám představí paní učitelky Fuchsová a Vávrová. Málokdo ale ví, že to byl právě jejich nápad, aby se uskutečnila taková sláva! To díky nim jsme se všichni ponořili do hledání a bádání a v čase se vrátili o stovku let zpět. Díky těmto paní učitelkám si spousta dětí uvědomila, že jsou součástí něčeho velkého. Čeho? No historie naší školy! A ta historie už trvá 100 let, což je hodně velká hromada papírů na vysvědčení, spousta litrů náplní do kalamářů a těch plnících per, „Čín“, propisek, „Tornád“ a náplní do tonerů tiskáren.

Výstava zahájena, almanach pokřtěn, jdeme se podívat, co si pro nás ta naše škola připravila. A vezmeme to pěkně od podstřechy, kde se ve třetím patře potkává zábava s povinností. Na jedné straně se rozplýváme nad roztomilostí hraček a dojímáme nostalgicky nad tím, s čím jsme si v dětství hrávali, a v tom se tu najednou nenápadně zjeví učebnice! Je to přeci výstava naší školy, učebnice nesmí chybět. Vlastně je to moc hezké srovnání, jak to bylo dříve a jak je to dnes. O patro níž si rozšiřujeme slovní zásobu, a to o slova ukrývající v sobě číslo sto, kousek dál si můžeme prohlédnout, jak šel čas s telefony a koly. Také se tu dozvídáme, jakými penězi se platilo od roku 1916 a jací prezidenti vedli náš stát. Vývoj fotografie a co vše fotoaparátem lze můžeme pozorovat o místnost dál.

Scházíme po schodech do prvního patra a míjíme místnost s občerstvením, což je možná chyba, protože jak jsem o několik řádků výše psala, že pohoštění je tolik, že se zcela určitě nedá sníst, tak to byl omyl, protože jídla není nikdy dost a opravdu rychle mizí. Takže pro jistotu se občerstvíme hned a v prohlídce budeme pokračovat až posilněni nějakým dobrým dezertíčkem.

A zpátky k výstavě. Chceme-li se dozvědět, jak se za sto let změnily automobily, jsme na správném místě. A nejsme ani daleko od prostor, kde se dozvídáme, jaké vynálezy vynálezci vynalezli v průběhu těch slavných sta let. V učebně fyziky pouštíme kuličky po kuličkových drahách a posloucháme jejich rachtání. Techniky už ale bylo dost a přecházíme ke krásným pražským divadlům a v duchu budov a architektury se pokračuje dál až k ručně tvořenému plánu Vršovic a stejně tak ručně vypracovanému grafu obydlenosti okolních ulic našimi žáky.                                                                                                                   

Ten, kdo si s sebou vzal tužku a papír, chybu neudělal, další na řadě jsou totiž pokrmy a recepty! Zde si můžeme prohlédnout poklady z kuchařek našich prababiček, ale také se zde dozvědět, co vše jsou v současné době lidé schopni zkonzumovat. O dveře dál někteří naši rodiče, dozajista i prarodiče poznávají oblečení, které také mívali ve svých skříních. Je zde totiž vystavena móda a její proměny v průběhu 100 let.  Expozice tohoto patra je ukončena projektem o spisovatelích žijících a tvořících na Praze 10.

V přízemí zdobí stěny původní plány budovy školy, plány staré přes 100 let! Nesmíme také zapomenout zmínit secesní Vršovice, o kterých si zde můžete přečíst v prostorách školní knihovny.

Děkujeme za prohlídku, děkujeme za účast a pomoc na tomto velikém projektu a věříme, že jste si tento výjimečný večer užili tak, jako naše oslavenkyně - Škola!

                                                                                             Výstavou provázela Markéta Žítková

           dmN5a8BgPskgQmmCa.jpg

 dmN5a8BgPskgQmmCf.jpg  dmN5a8BgPskgQmmCs.jpg
 dmN5a8BgPskgQmmCq.jpg  dmN5a8BgPskgQmmC.jpg

Menu

Sablonytisk.png

 MAPII.png

12. 12. Simona

Zítra: Lucie

Přestupy do ZŠ Karla Čapka

S ohledem na kapacitu školy nejsou možné žádné přestupy (ani pro školní rok 2019/2020).

Volná místa

Pro školní rok 2019/2020 hledáme kvalifikovaného pedagoga AJ a asistenta pedagoga. V případě zájmu pošlete profesní životopis na skola@zskodanska.cz.

ELEKTRONICKÁ ŽÁKOVSKÁ KNÍŽKA

zskarlacapka.bakalari.cz

Webmail

webmail

Návštěvnost stránek

1089434