Drobečková navigace

Úvod > Archiv > Olympiády a soutěže 2015/16 > KVĚTEN > ABAKU

ABAKU

bez názvu.png

Co je Abaku

Číst umíme všichni. Dokážeme rozluštit jednotlivá písmena, ale také je umíme spojit do slov a slova do vět. A to bez jakýchkoliv pomocných znaků. Písmenka P, E, S přečteme a spojíme do slova a hned si vytvoříme i představu chlupatého štěkajícího čtyřnožce.

Jak je to s čísly? Přečteme číslice 3, 4, 7 (tři, čtyři, sedm), složíme z nich číslo 347 (třista čtyřicet sedm) a dál? K jakékoliv další činnosti potřebujeme návodné, pomocné znaky, kterým říkáme znaménka operací, závorky, rovnítka. Neumíme se podívat na předchozí trojici a vidět v ní příklad 3+4=7. Vidíme shluk písmen, např. ačkko a mozek rovnou začne přeskupovat k smysluplnému slůvku kočka. Vidíme skupinu číslic 1355 a ... a nic. Část mozku probíhá dějepisné události, jestli to není nějaký letopočet. Možná vylovíme 155 jako telefon na záchranku, ale s takovou lehkostí jako u předešlého přeskupení písmenek nedojdeme k příkladu 3*5=15.

Abaku nepotřebuje matematická znaménka, návody, závorky. Stačí mu pouze číslice poskládané do řady. A ten příklad v něm vidíme se stejnou lehkostí jako před chvílí tu kočku.  Abaku svou přirozenou hravostí pomáhá rozvíjet matematické dovednosti. Nenaučí řešit rovnice, nenaučí konstruovat geometrické úlohy, ale dokonale „vybetonuje“ počtářské dovednosti.

Zůstane vám to. Tak jako se jednou provždy naučíme číst (lépe nebo hůře), tak se naučíme počítat (lépe nebo hůře). Nemluvíme o matematice, stejně jako čtení není literatura. Ale dovednost při práci s čísly nám otevře dveře do krás matematiky stejně, jako nám před lety získaná dovednost čtení otevřela svět plný krásných knih.

https://www.youtube.com/channel/UC7cn2ro089znkPGYAnDEKrw

           

Menu

titul1.png

 

25. 2. Liliana

Zítra: Dorota

Den otevřených dveří

Den otevřených dveří proběhne na naší škole 14.3. 2018. Budeme se těšit na Vaši návštěvu.

Zápis do 1. ročníku 2018/19

Zápis do 1. ročníku se bude konat ve dnech 4. - 5. dubna 2018 od 14 do 18 hodin.

Informace o stavebních pracích ve škole

Informace o stavebních pracích ve škole jsou od 27.9. 2017 vyvěšeny a průběžně aktualizovány na iskole.

Volná místa

Pro školní rok 2017/2018 hledáme kvalifikované pedagogy těchto odborností: učitel 1.st., asistent pedagoga, vychovatel ŠD. V případě zájmu pošlete profesní životopis na skola@zskodanska.cz.

Přístup na iŠkolu

www.iskola.cz/karlacapka

Webmail 

webmail

Návštěvnost stránek

924236