Drobečková navigace

Úvod > Archiv > Olympiády a soutěže 2015/16 > LISTOPAD > Projekt Prometheus

Projekt Prometheus

Projekt Prometheus je součást činností Sítě pro podporu nadání NIDV (což nás zajímá, neboť naše škola je Talentcentrem).    Jeho cílem je rozběhnout aktivity pro děti se zájmem o přírodní vědy, techniku, matematiku.                                                       Záměr vychází s toho,že běžná, průměrná výuka těchto oborů u nás není příliš badatelsky orientovaná. Sice se dětem nabízí řada olympiád (FO, MO, ChO...), ale jejich obsah je založen především na řešení příkladů. Pro děti, které projeví zájem o přírodní a technické vědy existuje velmi málo doplňkových aktivit (ve srovnání s dětmi nadanými na sport či umění).

První akcí tohoto pilotního projektu byla právě soutěž "Prometheus" – inovativní týmová hra zaměřená především na podporu badatelského přístupu k přírodovědným a technickým oborům, která ukázala, že i v těchto seriózních tématech se dá s žáky pracovat zábavnou a poutavou formou.

Pilotní ročník této soutěže proběhl na podzim roku 2015 v Plzeňském kraji.                                                                               Do pilotáže bylo pozváno šest škol (tři víceletá gymnázia, tři základní školy), a protože p.uč. Vávrová je součástí organizačního týmu Prometheus, mohla naše škola také postavit soutěžní tým, ale bez aktivní účasti ve finále. Díky odstoupení jedné školy se nakonec finále přímo zúčastnili, i když jejich výsledky se do celkové tabulky nezapočítávali.                                Náš tým sedmáků se klasicky jmenoval Krakatit (Kuba Bouška, Adam Kuča, Ondra Häusler, Ondra Fábry, Ondra Matějka).    Kluci se scházeli od října a celkovou přípravu dost podcenili, řadu úkolů řešili až na poslední chvíli.                               Začátkem listopadu představili "Projekt Prometheus" na semináři pro učitele "Škola horu potřetí".                             

Finále se odehrálo 24. 11. v Plzni, skládalo se z 5 kol, jejichž náplň byla od počátku známa.

1. kolo: Naše škola - prezentace

Každá škola si připravila dvouminutovou prezentaci (případně i video) o své škole.                                                                        Protože naši kluci zvolili netradiční prezentační program, měli problémy s nahráváním. Nakonec se ale vše podařilo. Místní školy měly navíc ještě profivideo natočené organizátory.   

2. kolo: Postav káru                                                                                                        Kluci dostali stavebnici Merkur a vývoji autíčka věnovali nejvíce času. V samotné soutěži v prvním kolo se jejich vozítko zaseklo na startovní šikmé ploše, aby pak v druhé kole dojelo zcela nejdál.

3. kolo: Šifrovačka                                                                                                     Toto kolo připravovala celé p.uč. Vávrová a v zájmu zachování objektivity neměli kluci (na rozdíl od plzeňských) nejen proškolovací seminář, ale pozapomněli i na šifrovací pomůcky. Takže sice správně odhalili morseovku, ale dohromady ji bohužel nedali.

4. kolo: Chceme to vědět                                                                                              Každý tým si vybral téma, které by vysvětlil lépe než například učitel nebo učebnice. Náš tým se tohoto kola nezúčastnil, nepodařilo se mu nic rozumně vymyslet a připravit.

5. kolo: Změř to                                                                                                                    V poslední kole dostali soutěžící zaslepené stopky a měli odměřit co nejpřesněji 1 minutu. Kluci sice trénovali, ale nervozita hrála roli nejen u nich.                                                                     

Odkaz na krátké video z finále: https://youtu.be/HNaE-4q1gMc


V příštím roce se určitě zapojíme znovu, už víme, co nás čeká a co nemáme podcenit.

 

 

 

Menu

Sablonytisk.png

 MAPII.png

20. 11. Nikola

Zítra: Albert

Přestupy do ZŠ Karla Čapka

S ohledem na kapacitu školy nejsou možné žádné přestupy (ani pro školní rok 2019/2020).

Volná místa

Pro školní rok 2019/2020 hledáme kvalifikovaného pedagoga AJ a asistenta pedagoga. V případě zájmu pošlete profesní životopis na skola@zskodanska.cz.

ELEKTRONICKÁ ŽÁKOVSKÁ KNÍŽKA

zskarlacapka.bakalari.cz

Webmail

webmail

Návštěvnost stránek

1085849